David Lynch web věnovaný jemu a jeho tvorbě

Wild at Heart

Wild at Heart

Obsah

Recenze

Z diskuzí...

Obsah

Kriminálník Sailor (Nicolas Cage) a půvabná Lula (Laura Dern) se milují navzdory šílenému světu, který je obklopuje. Na útěku před spravedlností a Lulinou zuřící matkou se pokoušejí zachránit svou lásku – což se jim nakonec povede, takže Sailor může své milované zazpívat elvisovku „Love Me Tender“. Mix klasické road movie a Čaroděje ze země Oz režisér zázračně očistil od banality nejkřiklavějších vypravěčských klišé. Zlatá palma na MFF v Cannes na jedné straně a hluboké pobouření části kritiků na straně druhé pomohlo zformovat nespravedlivou pověst Lynche jako úmyslně skandálního autora.

Autor: Alena Prokopová

Recenze

„Svět je v jádru zběsilý a navenek prapodivný,“ konstatuje ústřední protagonistka zvrhlé love story Zběsilost v srdci, kterou natočil David Lynch podle stejnojmenné novely Barryho Gifforda (1984). Shrnuje tak podstatu nejen tohoto filmu, ale celé Lynchovy tvorby, která byla v případě road movie o perverzně nevinné milenecké dvojici padlých andělů na útěku před zákonem i pekelnými nástrahami pozemského světa, korunována Zlatou palmou v Cannes.

Elvis a Marilyn ze země Oz

Režisér Giffordovu útlou předlohu propojil s ohnivě-krvavou ozvěnou fantazijní pohádky Čaroděj ze země Oz (opakující se odkazy na její postavy, červené střevíčky či křišťálovou kouli). Rozehrává přitom apokalyptický příběh o (post)moderním Elvisovi a novodobé Marilyn, které před hrůzami a krutostmi tohoto světa dokáže ochránit jen jejich láska – bez ohledu na to, že se v jejím jménu brutálně vraždí. Oním milujícím zabijákem je do saka z hadí kůže oblečený Námořník (Nicolas Cage), jenž po propuštění z vězení (kde si odpykával trest za zabití) jede „za duhou“ s naivně romantickou milenkou Lulou (Laura Dern). Po anonymních silnicích a motelech je však sledují zabijáci, najatí dívčinou mstivou matkou (Diane Ladd je skutečná matka Laury Dern).

Nicolas Cage a Laura Dern Gifford nebyl s Lynchovým (sebe)parodickým převodem příliš spokojen (navzdory tomu se ale o šest let později oba tvůrci sešli při psaní scénáře k snímku Lost Highway). Knížka Lynchovi posloužila jen jako základní synopse, na níž nechal vzplanout svůj svět ohně a krve. Jako všichni Lynchovi hrdinové i Námořník musí projít peklem, aby poznal, že se nesmí odvracet od své lásky a že musí změnit život „dřív, než bude tancovat bez hudby v oprátce“. Lynchovy filmy jsou vystavěny na principu polarizace (andělé–démoni, panna–děvka atd.), přičemž v tomto snímku jsou tyto kontrasty nejextrémnější. Zběsilost v Námořníkově srdci se ventiluje bestiálním násilím, vzápětí se ale své milované vyznává elvisovskou láskyplnou písní (Cage i Dern tyto jímavé scény ale hrají na hraně afektované karikatury), kýčovité západy slunce střídají brokovnicí odstřelené hlavy. S protikladnými výjevy koresponduje i hudba, jež vedle sebe staví hladivé melodie Angela Badalamentiho, oplodňovací ploužáky Chrise Isaaka, swingové rytmy Glenna Millera i brutální riffy trashmetalové kytary skupiny Powermad.

Zběsilost v srdci sice triumfovala v Cannes, není to ale mistrovské dílo, jako Modrý samet – byť i tady najdeme silná místa, jakým je setkání dvojice s dívkou, jež jim po bouračce zemře před očima (hraje ji Sherilyn Fenn, představitelka „poupátka“ Audrey z Městečka Twin Peaks). Lynchova „braková“ estetizace násilí – navzdory snaze zmírnit ji škodolibě pokřivenými gagy – místy narůstá do odpudivě naturalistických rozměrů (mozek vytékající z hlavy), vedlejší motivy zůstávají jen v náznaku (a jeví se zbytečné – viz zvrhlá rituální poprava detektiva) a řada výstředních figurek se jen krátce objeví a zase zmizí, takže jejich účinkování působí spíše jako samoúčelně matoucí naschvál (invalida, jenž způsobí havárii, postavy starých lidí ...). Na roztříštěnosti filmu se podepsal drastický sestřih: z původních dvě stě sedmdesáti minut skončila více než polovina pod střihačským pultem. Přestože leitmotivem filmu je oheň coby symbol všeničícího nebezpečí, skutečný žár Zběsilost v srdci často postrádá.

Autor: Tomáš Seidl, http://home-cinema.zive.cz

Z diskuzí...

Úvod Filmy Odkazy Fórum O webu Salad Fingers ↑Nahoru↑ © v.vracovský '07